17.4.2020 13:50 Jakub Vrána (Čerťák, Czech Republic)

Průměrný den.

Dnes nemají být žádné bomby (je to trochu zacirrované), ale na Čerťáku foukají 3 m/s ze severu, tak vyrážím. Na startu potkávám Jirku Schovance, který je tu poprvé.

Po startu celkem rychle nastoupám do provozní hladiny zhruba 50 metrů nad startem a občas chytnu nějakou bublinu. Pořádný stoupák do 950 m n.m. vytočím spolu s Jirkou a ještě jedním pilotem ale jen jednou a bohužel ho nedokážu moc využít. Zkouším hledat v okolí, jestli jsem ho jenom neztratil, ale jen ztrácím výšku. Jirka mi rychle odlétá proti větru, kde chytá ještě jeden stoupák, já se vracím ke startu.

Párkrát se zachraňuji zpod úrovně startu a nechce se mi přistávat dole na hřišti, kde několik pilotů skončí. Cesta nahoru je na Čerťáku dlouhá (pěšky i autem), lepší je lítat opatrněji než třeba na Rané. Když ještě několik pilotů vyhnije a mně se podaří nabrat zhruba 100 metrů nad start, tak jdu na přistání, které není úplně příjemné. Nějakou turbulencí tady člověk prostě vždycky proletí.

Nejsem ještě vylítaný, tak nesu křídlo v květáku na start, ale celkem to zeslabilo. S Kájou pozorujeme vlnky na hladině a když to vypadá, že jsou trochu větší a jsou vidět i daleko, tak si na příchod větru počkám a startuji. Vítr se otočil hodně na východ, tak svahuji hlavně vpravo. Po asi čtvrt hodině šudlání chytám ještě jeden pěkný stoupák, který mě vynese za přistávačku. Myslím, že mám dostatečnou výšku se vrátit zpátky přes hranu, ale radši to už neriskuji a přistávám nahoře.

Nakonec jsem spokojen, v ne úplně ideálním dni jsem si hezky zalítal. Chtělo to přijít tak o hodinu dřív – při příjezdu jsem viděl vysoko točit hodně pilotů.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route3.9 km FAI (6.3 pt)
Duration1:01

+
XContest